fbpx

Polska młodzież w pasji zakupów

kokosza aktualności

11.07.2019

Doniesienia są alarmujące. Młodzi ludzie w Polsce nie potrafią rozsądnie rozporządzać pieniędzmi. Presja mediów społecznościowych, lęk przed wykluczeniem i poczuciem się bezwartościowym, czy może najzwyklejsza niezaradność? Przyczyn jest wiele.

Nasza codzienność wypełniona jest pokusami. Reklamy pojawiają się wszędzie, nie tylko w mediach, ale przede wszystkim w Internecie. To właśnie tam śledzą nasz “ciasteczka”, a influencerzy zachwalają wciąż nowe produkty. Chcemy więcej, szybciej i częściej. Bo przecież moda nieustannie się zmienia, a nowe modele elektroniki pojawiają się w zaskakującym tempie.

Problem istnienie i dotyka szczególnie młodych ludzi, którzy zadłużają się, żeby móc wyjechać na egzotyczne wakacje, jadać w modnych restauracjach lub kupić nowy model telefonu. Młodzież i dzieci marzą o mnóstwie gadżetów. Realizacji tych pragnień oczekują od swoich rodziców. Może się wydawać, że dotarliśmy do momentu, kiedy “mieć” jest ważniejsze od “być”.

Czy istnieje możliwość złagodzenia tego problemu? Niezwykle ważna jest edukacja ekonomiczna dzieci już od najmłodszych lat. W przyszłości zaowocują zachęcanie ich do oszczędzania na wymarzone rzeczy, uświadomienie, że pieniądze są efektem pracy, a ich ilość jest ograniczona.

Wszystkie te informacje są przekazywane uczniom w ramach projektu edukacyjnego “Kokosza, grosz do grosza!”. Inicjatywa jest skierowana do szkół podstawowych. Lekcje przeprowadzają nauczyciele, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy. Projekt powstał w ramach współpracy Stowarzyszenia “Anty-Rama” oraz Narodowego Banku Polskiego.