fbpx

Dlaczego edukacja ekonomiczna?

kokosza aktualności

04.07.2019

Być może niektórzy zadają sobie to pytanie. Ogólnopolski projekt postanowił dotrzeć do setek szkół podstawowych i tysięcy uczniów, by zdobyły one wiedzę na temat pieniędzy. Czy dzieciństwo nie powinno być pozbawione trosk o finanse? Na to pytanie odpowiadają statystyki!

Musimy się pogodzić z tym faktem – dorośli Polacy nie są odpowiednio wyedukowani na tematy ekonomiczne. Co sprawia nam największe problemy? Zagadnienia na pozór elementarne – skąd się bierze inflacja? Na co należy zwracać uwagę, aby nie zaciągnąć niekorzystnej pożyczki? Gdzie można bezpiecznie inwestować pieniądze? Odrobinę lepiej radzimy sobie z opłatami online i kupowaniem przez Internet. Sytuacja nie przedstawia się jednak optymistycznie.

Edukacja ekonomiczna w szkołach może okazać się pierwszym krokiem do poprawy obecnego stanu. Takie zamierzenie towarzyszy projektowi “Kokosza, grosz do grosza”. Młodzież i dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej mają dzięki niemu poznać pojęcia z zakresu oszczędzania, gospodarowania pieniędzmi i planowania domowego budżetu. Założeniem inicjatywy jest nauka poprzez zabawę. Dzieci chłoną wiedzę w trakcie gier i zabaw, podczas grupowych zadań i ćwiczeń matematycznych połączonych z łamigłówkami. To pierwszy krok do zainteresowania ich tematem i wskazania, że jest to ważna kwestia, która dotyczy również ich samych.

Projekt “Kokosza, grosz do grosza!” powstał dzięki współpracy Stowarzyszeniu “Anty-Rama” i Narodowego Banku Polskiego.