fbpx

Święto kokoszy trzydziestego pierwszego października

31.10.2019

Światowy Dzień Oszczędzania przypada na 31 października. To odpowiedni moment, aby zastanowić się nad stanem naszych finansów osobistych. Polacy posiadają więcej oszczędności, niż jeszcze kilka lat temu. Wciąż jednak plasujemy się daleko za większością krajów Unii Europejskiej. Odpowiedzią na ten problem może być edukacja ekonomiczna od najmłodszych lat.

Światowy Dzień Oszczędzania powstał z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich. Stało się to na pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku. Święto oszczędzania stało inspiracją dla projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Anty-Rama, „Kokosza, grosz do grosza!”. 31 października 2018 roku stał się dniem symbolicznego zakończenia wydarzenia.

Jest to przedsięwzięcie, dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych mogą nabyć umiejętności związane z oszczędzaniem. Z projektu dowiadują się oni m.in., jak funkcjonuje rynek finansowy, czym są dochody i wydatki. Budowanie świadomości uczniów w tym obszarze jest traktowane przez realizatorów projektu jako społeczną misję, która m.in. ma przeciwdziałać wykluczeniu finansowemu.

Gotowe scenariusze lekcji i zajęcia dostosowane do wieku odbiorców, mają pomóc uczniom zdobyć wiedzę związaną z oszczędzaniem. Projekt nie tylko zachęca ich do odkładania pieniędzy do skarbonki. Ma on również zmobilizować dzieci i młodzież do rozsądnego planowania wydatków, nauczyć rezygnacji z niektórych zachcianek i zwrócić uwagę, które potrzeby są sztucznie kreowane przez konsumpcjonizm.