fbpx

Przez oszczędzanie do gwiazd

06.06.2019

Żyjemy w rzeczywistości wszechobecnego konsumpcjonizmu, trudno temu zaprzeczyć. Przed nami i naszymi dziećmi na każdym kroku czekają materialne pokusy. W jaki sposób nie stracić głowy i…pieniędzy? Odpowiedzią może być nauka o oszczędzaniu.

Projekt “Kokosza, grosz do grosza!” postanowił przyczynić się do poprawy poziomu edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych w całej Polsce. Celem przedsięwzięcia było uczynienie wiedzy dostępnej dla każdego ucznia, bez ponoszenia kosztów przez rodziców i szkołę. Jedyne warunki, jakie musiały spełniać placówki edukacyjne, to otwartość nauczycieli i chęć podjęcia dodatkowej aktywności.

Nauka oszczędzania i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi jest jednym z najważniejszych zadań projektu. Temat ten został potraktowany wszechstronnie. Dzieci dowiadują się, w jaki sposób dzięki konsekwencji w odkładaniu pieniędzy, mogą spełnić swoje marzenia. “Kokosza…” zachęca do dobrze znanego wrzucania pieniędzy do skarbonki. Ale nie tylko. Dzieci dowiadują się, że oszczędność polega również na rozsądnym użytkowaniu wody i energii elektrycznej, zastępowaniu kupowania pożyczaniem i dzieleniem się. Projekt obrał za cel wskazanie dzieciom, że nie każda ich zachcianka musi być spełniona, a wybory finansowe niosą konsekwencje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Projekt “Kokosza, grosz do grosza!” powstał dzięki Stowarzyszeniu “Anty-Rama” i Narodowemu Bankowi Polskiemu.