fbpx

Pieniądze nie spadają z nieba. Jak rozmawiać z dziećmi o finansach?

kokosza aktualności

20.06.2019

Jedno jest pewne – warto rozmawiać w ogóle. To rodzice w największym stopniu wpływają na socjalizację ekonomiczną dzieci. Jeśli więc chcemy wychować je na ludzi zaradnych finansowo, sami powinniśmy świecić przykładem.

Zarówno dobre, jak i złe nawyki dorosłych, kształtują dziecięce postrzeganie tematu pieniędzy i ich gospodarowania. Dzieci w wieku 7 lat są w stanie zrozumieć wiele abstrakcyjnych pojęć. Instynktownie wyczuwają, kiedy rodzice nie mówią prawdy w temacie pieniędzy. Szczerość w relacji rodzic-dziecko jest niezwykle ważna. Skutki problemów finansowych spadają na całą rodzinę i każdy z domowników odczuwa je na swój sposób.. Otwarta rozmowa, do której rodzic odpowiednio się przygotuje, pomoże zrozumieć sytuację. Jednak żeby móc rozmawiać z dzieckiem otwarcie, musi ono zostać wprowadzone w znaczenie pewnych zjawisk i pojęć związanych z ekonomią.

Szkoła powinna być odpowiednim wsparciem w edukacji finansowej. Żeby ułatwić ten proces, powstał projekt “Kokosza, grosz do grosza!”. Dzieci otrzymują dzięki niemu szansę na poznanie takich pojęć, jak barter, poduszka finansowa, lokata, konto oszczędnościowe i wiele, wiele innych. Odkrywają też historię powstawania pieniędzy, grają w edukacyjne gry i zabawy, tworzą prace plastyczne. Wkroczenie w świat finansów staje się dla nich przygodą. Ogólnopolski projekt powstał dzięki współpracy łódzkiego Stowarzyszenia “Anty-Rama” i Narodowego Banku Polskiego.