fbpx

OSZCZĘDZANIE DLA MIŁOŚNIKÓW CZYTANIA CZ. II

Jakiś czas temu postanowiłam drastycznie ograniczyć ilość książek. Wielki regał wypchany po brzegi robi wrażenie, dopóki nie uświadomisz sobie, że połowa lektur już nigdy nie będzie czytana. Niczym Ulisses rozpoczęłam więc podróż po portalach aukcyjnych i sprzedażowych. Była ona pełna prób i błędów, ale zakończyła się szczęśliwie. Dlatego dzisiaj podzielę się z Wami poradami, jak skutecznie sprzedać swoje książki.

W MORZU KSIĄŻEK

WYRUSZAMY W PODRÓŻ!

To teraz konkrety. Wspomniałam już miejsca, w których można oddać lub wystawić na sprzedaż niepotrzebne książki (https://kokosza.org/oszczedzanie-dla-milosnikow-czytania/). Dzisiaj skupię się na szczegółach! W jaki sposób wystawić na sprzedaż książkę? Jaką cenę ustalić, żeby ktoś w ogóle chciał ją odkupić? Co zawrzeć w opisie i jak zrobić zdjęcie do aukcji? Na te pytania postaram się zaraz odpowiedzieć. Szczerze opiszę plusy i minusy wykorzystanych przeze mnie miejsc sprzedaży.

Najpierw jednak musisz wiedzieć, że moje rady dotyczą wyprzedaży prywatnych zbiorów, a nie sprzedaży zarobkowej. Na pewno okażą się pomocne, jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru i przy okazji odłożyć kilkadziesiąt złotych do oszczędności. Ja pieniądze za sprzedaż książek odkładam na wymarzony remont pokoju!

SZEROKIE WODY

SPRZEDAJ W INTERNECIE

Skup książek online (na przykładzie skupszop.pl)

Istnieją portale, w których możesz odsprzedać kilka lub kilkanaście książek na raz. Wybór jest spory, ale ja skorzystałam ze skupszop.pl. Na stronie portalu znajduje się okienko, w które wpisujesz kod ISBN widniejący na każdej książce. Od razu poznasz wycenę proponowaną przez portal. Książki, które sprzedajemy muszą być w idealnym stanie, inaczej nie dostaniemy za nie pieniędzy, lub dostaniemy ich mniej, niż w początkowej wycenie. Poza tym możesz sprzedać tylko pozycje wydane po 2005 roku, a minimalna kwota, za którą portal je odkupi wynosi 40 zł. Nie mogą być to podręczniki.

Niewątpliwym plusem tej opcji jest oszczędność czasu. Nie musisz robić zdjęć, opisywać i wystawiać na sprzedaż każdej książki. Portal wyśle do Ciebie kuriera, więc pakujesz wszystko od razu do dużego pudła. Możesz pozbyć się kilku, a nawet kilkunastu książek na raz! Masz możliwość, żeby od razu zebrać konkretną sumkę i nie odkładasz drobnych kwot. Jeśli nie masz wiele czasu, to jest to naprawdę dobry wybór.

Największym minusem jest wycena książek przez portal. Czasem są to dosłownie grosze! Skupszop posiada swoje kryteria oceny i czasem za nową, popularną pozycję zaproponuje nam np. 50 groszy…

MOJE PROTIPY:

Jeśli portal wycenia Twoją książkę za 50 gr, lepiej będzie sprzedać ją w innym miejscu. Ja ustaliłam, że kwota minimalna, za którą jestem w stanie odsprzedać książkę to ok. 6 zł za sztukę. Robiłam jednocześnie szybki research cen danej pozycji na Allegro. Np. jeśli Skupszop wycenił moją książkę na 15 zł, a na Allegro standardowa cena wynosiła 20 zł, wolałam ją sprzedać na tej pierwszej stronie.

Przy okazji dowiadywałam się, czy cena za daną pozycję nie podskoczyła w górę! Czasem możemy nie zdawać sobie sprawy, że książka, która spoczywa na naszej półce stała się poszukiwaną perełką. Szkoda by było sprzedać ją za bezcen.

Czy jestem zadowolona ze sprzedaży na tym portalu? Raczej tak. Naprawdę zaoszczędziłam wiele czasu i dostałam pieniądze w krótkim czasie. Gdybym wystawiała je pojedynczo, sprzedaż mogłaby zająć nawet kilka miesięcy. Świadomość, że do „świnki skarbonki” trafiłoby nawet 100 zł więcej trochę boli, ale nie każdy potrafi odkładać kwoty po kilkanaście złotych, na znanej nam dobrze zasadzie „grosz do grosza”…😉 Tylko Wy jesteście w stanie ocenić swoje priorytety.

 

Portale sprzedażowe (na przykładzie ALLEGRO.pl)

Portal odwiedza mnóstwo osób (ma ponad 12 mln użytkowników!), więc masz naprawdę dużą szansę, że ktoś trafi na Twoją książkę. Nie odkryłam magicznej reguły, dlaczego dana książka sprzedaje się w dwa dni, a inna w pół roku. Na pewno mają na to wpływ popularność i dostępność danej pozycji, czy wreszcie atrakcyjność naszej ceny.

Musisz poświęcić trochę czasu na zrobienie zdjęć, opisanie stanu książki, wpisanie parametrów wymaganych podczas wystawiania. W zamian masz szansę sprzedać ją w całkiem dobrej cenie. Na Allegro jest duża konkurencja, w tym mnóstwo antykwariatów. Płacisz też prowizję od sprzedaży.

MOJE PROTIPY:

Przed wystawieniem książki zawsze robiłam szybki rekonesans cen. Wpisywałam nazwę tytułu na portalu i ustawiałam wyszukiwanie ceny od najniższej. Sprawdzałam najtańsze pozycje i zerkałam na ich stan. Jeśli książka była zniszczona, przeżyła kilka herbacianych powodzi i była pognieciona, a mój egzemplarz był idealny, ustawiałam cenę minimalnie wyższą. Jeśli ich stan był porównywalny, odrobinę obniżałam cenę, np. zamiast 24 zł wpisywałam 21 zł. Dlaczego? Bo poszukiwanie aukcji od najniższej ceny to częsta praktyka i Twoja książka wyświetli się zainteresowanej zakupem osobie jako jedna z pierwszych (na samym początku i tak zawsze będą sponsorowane oferty). Ustalam stałą cenę w opcji „kup teraz”. Podczas wyceny nie sugeruj się tylko ceną z okładki. Wiele księgarni online sprzedaje nowe egzemplarze tańsze nawet o kilkanaście złotych od kwoty sugerowanej.

 

PODRÓŻ PEŁNA PRZYGÓD

ZDJĘCIE I OPIS

Zdjęcie książki zrobione do aukcji powinno być przede wszystkim wyraźne. Ale nie zaszkodzi,
żeby było przy okazji atrakcyjne. Ja wykonywałam zupełnie proste zdjęcia na jednolitym tle. Wykorzystywałam biały brystol, obrus albo nawet kołdrę.

Pamiętałam, żeby fotografia była ostra i jasna. Nie posiadam profesjonalnego aparatu. Spokojnie wystarczy smartfon nowszej generacji.Nie podkręcałam zdjęć za pomocą wymyślnych filtrów.
Skorzystałam jedynie z możliwości rozjaśnienia zdjęcia.
Zawsze wykonywałam kilka ujęć – całości, detali
i ewentualnych wad.

 

Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, możesz pokusić się o fotki à la Instagram. Wiele osób może przyciągnąć artystycznie zaprezentowana książka, zwłaszcza jeśli jest wyjątkowo ładnie wydana. W ten sposób wydobędziesz z niej dodatkowe atuty. Możesz zrobić też zdjęcie ulubionego fragmentu powieści, wiersza lub cytatu, który zachęci do zagłębienia się w lekturę.

Opis może dodatkowo uatrakcyjnić aukcję. Ważne, by zawierał najważniejsze informacje, które mogą zainteresować potencjalnego nabywcę. Możesz też zacytować tekst z obwoluty lub skrzydełek.

Koniecznie przejrzyj książkę przed wystawieniem jej na sprzedaż. Zobaczy, czy posiada wady i uwzględnij je w opisie. Zatajenie wad tylko zdenerwuje nabywcę i już nigdy więcej do Ciebie nie wróci, a Ty narazisz się na konieczność zwrócenia kosztów.

 

 

KONIEC WYPRAWY

WYSYŁKA KSIĄŻKI

Kiedy już uda Ci się sprzedać książkę, zadbaj o jej bezpieczeństwo podczas podróży. Jeśli wysyłasz kilka książek naraz, okręć je folią bąbelkową, lub papierem. Paczka będzie po drodze sortowana i przenoszona, nie zawsze delikatnie. Zadbaj więc, żeby w kartonie nie było luzu. Może się bowiem okazać, że w książce pozaginają się rogi i dotrze do adresata w stanie gorszym, niż została wysłana.

Zwróć też uwagę na sprawną wysyłkę. W końcu zadowolony kupujący może do Ciebie jeszcze zajrzeć!