Przed pięcioma laty rozpoczęliśmy kampanię edukacyjną Kokosza, grosz do grosza! Od tamtego czasu nie przestajemy zadawać sobie pytania “dlaczego edukacja finansowa?”. Oczywiście pieniądze są ważne, ale nie tego i nie dlatego uczymy o nich dzieci i młodzież. Aby skonfrontować nasze doświadczenia w pracy z młodzieżą, zaprosiliśmy ekspertów uczących zarządzania finansami za pośrednictwem mediów. Okazję do wspólnej dyskusji znaleźliśmy dzięki współpracy z Polską Agencją Prasową, organizując konferencję, w trakcie której wypracowaliśmy wnioski zaprezentowane w raporcie ,,Save&Invest: Edukacja finansowa Polaków”. 12 sierpnia 2021 r. w Warszawie swoje perspektywy zaprezentowali i skonfrontowali ekonomiści, dziennikarze, nauczyciele i naukowcy.
Poziom edukacji finansowej Polaków jest coraz większy, jednak nadal istnieje parę zjawisk, z którymi sobie słabo radzimy. Wyłudzenia internetowe i nieodpowiedzialne inwestowanie lub jego brak są kwestiami pochłaniającymi największą ilość oszczędności Polaków. Brakuje nam wiedzy o instrumentach finansowych i decydujemy się na trzymanie swoich pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Pandemia zwiększyła zainteresowanie tematem zarządzania swoim osobistym budżetem, co również widać na polu dostępnych materiałów do edukacji finansowej.
Lepsza koordynacja wysiłków edukacyjnych ma być efektem przygotowania i wdrożenia Krajowej Strategii Edukacji Finansowej. Stowarzyszenie L4G złożyło na ręce Ministerstwa Finansów własne rekomendacje i wnioski do uwzględnienia w pracach nad dokumentem.