fbpx

Edukacja finansowa Polaków

Przed pięcioma laty rozpoczęliśmy kampanię edukacyjną Kokosza, grosz do grosza! Od tamtego czasu nie przestajemy zadawać sobie pytania “dlaczego edukacja finansowa?”. Oczywiście pieniądze są ważne, ale nie tego i nie dlatego uczymy o nich dzieci i młodzież. Aby skonfrontować nasze doświadczenia w pracy z młodzieżą, zaprosiliśmy ekspertów uczących zarządzania finansami za pośrednictwem mediów. Okazję do wspólnej dyskusji znaleźliśmy dzięki współpracy z Polską Agencją Prasową, organizując konferencję, w trakcie której wypracowaliśmy wnioski zaprezentowane w raporcie ,,Save&Invest: Edukacja finansowa Polaków”. 12 sierpnia 2021 r. w Warszawie swoje perspektywy zaprezentowali i skonfrontowali ekonomiści, dziennikarze, nauczyciele i naukowcy.

Poziom edukacji finansowej Polaków jest coraz większy, jednak nadal istnieje parę zjawisk, z którymi sobie słabo radzimy. Wyłudzenia internetowe i nieodpowiedzialne inwestowanie lub jego brak są kwestiami pochłaniającymi największą ilość oszczędności Polaków. Brakuje nam wiedzy o instrumentach finansowych i decydujemy się na trzymanie swoich pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Pandemia zwiększyła zainteresowanie tematem zarządzania swoim osobistym budżetem, co również widać na polu dostępnych materiałów do edukacji finansowej.

Lepsza koordynacja wysiłków edukacyjnych ma być efektem przygotowania i wdrożenia Krajowej Strategii Edukacji Finansowej. Stowarzyszenie L4G złożyło na ręce Ministerstwa Finansów własne rekomendacje i wnioski do uwzględnienia w pracach nad dokumentem.