Zarządzanie budżetem

Oszczędzanie jest ważnym tematem, czasami jednak nie zwracamy uwagi na nasze wydatki, tracimy kontrolę nad przemyślanymi zakupami i wydajemy zdecydowanie za dużo na niepotrzebne rzeczy. Oprócz sposobów na oszczędzanie w życiu codziennym, warto również pomyśleć nad narzędziami, które ułatwią kontrolę budżetu i pomogą zachować równowagę, bez obaw, że na naszym koncie będą pustki.Dla miłośników tego, co tradycyjne proponujemy kalendarz papierowy. Na początek dobrym sposobem może być zapisywanie codziennych wydatków lub zbieranie rachunków, by podliczyć na koniec tygodnia, ile wydaliśmy na zakupy, a ile na inne potrzeby. Na kolejnym etapie warto też pomyśleć o planowaniu konkretnej kwoty na daną rzecz, np.: “Na rozrywkę wydam 50 zł, na zakupy spożywcze dla rodziny 100 zł, a na rachunek za prąd w tym miesiącu 75 zł”. Kalendarze są dobrą opcją również dla fanów kolorowych pisadeł, niezbyt przekonanych do samego planowania budżetu. Taka forma może się okazać początkiem skutecznego zarządzania swoimi pieniędzmi i dobrym wskaźnikiem, na co ograniczyć wydatki. Na papierze możemy też robić dodatkowe notatki, kreślić, a nawet tworzyć własne wykresy. Wyobraźnia nie zna granic.

Dla tych, co preferują elektroniczne narzędzia, jest cała gama programów do planowania i kontrolowania budżetów. Na sam początek warto zacząć od najprostszego, czyli arkusza excel. Możecie zapisywać dzienne lub tygodniowe wydatki i łatwo podliczać całość. Program jest powszechny i znany raczej każdemu. Dla nieprzekonanych do bardziej skomplikowanych aplikacji oraz nieznających jeszcze swoich potrzeb, będzie idealny. 

Rynek oferuje szeroki wybór programów. Jednym z nich jest ‘’Budżet domowy’’. Oferuje on możliwość kontrolowania wydatków domowych i robienia list zakupów. Posiada też opcję planowania płatności za rachunki, co może się okazać bardzo przydatnym aspektem, jeśli nasza rodzina jest duża i mamy sporo obowiązków. Popularną aplikacją jest także ,,You Need a Budget’’. Aplikacja wskazuje nam, gdzie możemy ograniczyć nasze wydatki oraz umożliwia szczegółowe ich planowanie. 

Dla wzrokowców lubiących grafiki pomocny może się okazać ,,Kontomierz’’. Pokazuje on w sposób przejrzysty na wykresach słupkowych, ile wydajemy, ile mamy do wydania i na jakie produkty przeznaczamy najwięcej. Aplikacja ma przewagę, ponieważ umożliwia pobieranie danych z naszych kont bankowych, co pozwala na planowanie budżetu co do złotówki, zgodnie ze stanem faktycznym. 

Jeśli należycie do osób, których portfele są wypchane paragonami i w zasadzie tylko gromadzicie, a potem nie wiecie co z tym zrobić – rachunki po jakimś czasie blakną, gubią się, zajmują miejsce. Z pomocą przychodzi kolejna prosta aplikacja ,,Kwitki’’. Umożliwia ‘’magazynowanie’’ rachunków zgodnie z kategoriami produktów. Warto pomyśleć o takim narzędziu, szczególnie przy produktach typu ciuchy, sprzęt RTV, AGD. Posiadanie rachunku może podstawą gwarancji i reklamacji, a dzięki telefonom mniejsze jest prawdopodobieństwo ich zgubienia.
To jest jedynie parę propozycji od nas. Każdy powinien wybrać metodę dla siebie. Rynek oferuje bardzo dużo programów, aplikacji, notesów, czy kalendarzy. Polecamy przemyśleć, czego oczekujemy od produktu i najlepiej rozpocząć zarządzanie budżetem od teraz!