Pooszczędzajmy deszczówkę!

Oszczędzanie to nie tylko dobre zarządzanie swoim budżetem i gromadzenie pieniędzy na kontach bankowych. A co gdyby za łapanie wody deszczowej dostać dofinansowanie?

Resort Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzyli program ,,Moja woda’’, który ma wesprzeć Polaków w oszczędzaniu wody. Potocznie nazywany ‘’beczka plus’’. przewiduje on nawet do 5 tysięcy złotych dofinansowania na instalacje zbierające deszczówkę. Ministerstwo łącznie przewidziało 100 milionów złotych na 20 tysięcy przydomowych instalacji.

Oszczędzanie wody to dbanie również o środowisko. Zbieranie deszczówki odciąża kanalizację i rowy odwadniające, pomaga zmniejszać koszty utrzymania i co najważniejsze- pozwala na zaoszczędzanie wody pitnej. Projekt ,,Moja woda’’ pomoże gospodarzom, w zarządzaniu deszczówką na własnej posesji. Taką wodę np. można wykorzystać do podlewania roślin na terenie swojego ogródka.

Klimat stale ulega zmianom, a my jako świadomi obywatele powinniśmy dbać o środowisko naturalne. Zbieranie wody opadowej to rozwiązanie ekologiczne nawiązujące do idei zero waste. W dużych ośrodkach miejskich sporym problemem jest brak odpowiedniego nawodnienia dla roślin i nadmierne nagrzewanie betony czy też asfaltu. Deszczówka nas nic nie kosztuje, a może pozwolić na znaczne zmniejszenie rachunków za wodę. Dodatkowo wpływa pozytywnie na mikroklimat, niwelując duże skutki suszy, na odpowiedni poziom wód gruntowych oraz bioróżnorodność. Mały zbiornik przed domem lub na parapecie jest wystarczający by zaspokoić potrzeby mniejszego gospodarstwa domowego. Samą deszczówką możemy również myć kostkę brukową.

Deszcz jest dla nas tak oczywistym zjawiskiem, na które już nie zwracamy uwagi. Nie myślimy o tym, jak można go inaczej wykorzystać np. w czynnościach życia codziennego. Idea zero waste jest coraz bardziej popularna. Każdego roku zyskuje coraz szersze grono fanów. Już teraz musimy zacząć myśleć o naszym środowisku i oszczędzaniu zasobów, jakie nam daje natura. Wykorzystanie deszczówki może stanowić początek naszej drogi budowania oszczędności, zarówno na gruncie finansowym jak i zasobów naturalnych.