fbpx

Edukacja (nie tylko) ekonomiczna

kokosza aktualności

13.06.2019

Choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, procesy socjalizacji i edukacji ekonomicznej są niezwykle ważne dla rozwoju młodego człowieka. Rodzice, opiekunowie i nauczyciele stoją przed istotnym zobowiązaniem wobec swoich pociech. Od wczesnego poznania zagadnień pieniędzy i finansów, może zależeć ich późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Socjalizacja ekonomiczna towarzyszy człowiekowi od wczesnych lat dzieciństwa. Jest nią oswajanie się z tematem pieniędzy i poznawanie ich wartości. Polega ona również na zrozumieniu przez dzieci sensu pracy, transakcji kupna-sprzedaży i wielu innych, elementarnych dla społecznego życia zjawisk. Jest to proces, który trwa przez całe życie. Nasza świadomość i poglądy na temat finansów ewoluują wraz ze zmieniającym się światem. Pomoc w nauce stanowi ważny bodziec w rozwoju młodych ludzi. Dzięki niej zaczynają oni podejmować pierwsze świadome decyzje ekonomiczne.

W wieku 7 lat dzieci wkraczają w etap pozwalający na poznanie i zrozumienie nowych pojęć związanych z ekonomią. To odpowiedni moment na przekazanie im wiedzy. Z tym postanowieniem powstał projekt “Kokosza, grosz do grosza”. Jego twórcy stworzyli materiały edukacyjne odpowiednie dla klas I-III, IV-VI i VII-VIII. Każdy z trzech zestawów stawia przed uczniami inne wyzwania. Wspomagają one rozwój logicznego myślenia, liczenia, kreatywności i przedsiębiorczości. Przewodnikami dzieci po świecie finansów zostają ich nauczyciele. Współpraca ze szkołami podstawowymi jest niezwykle istotna dla realizacji projektu.

Równie ważnym aspektem “Kokoszy…” jest pozwolenie uczniom zrozumieć, jak wiele dziedzin życia związana jest z finansami i jednocześnie uczynić ich bardziej świadomymi konsumentami. Dzieci dowiadują się, że rodzice nieustannie ponoszą koszty życia. Otrzymują zachętę do uważnego korzystania z wody i energii elektrycznej oraz świadomych zakupów. Projekt zachęca je do odkładania pieniędzy by realizować marzenia i jednocześnie wskazuje, jak ważne jest pomaganie innym i dzielenie się. Wreszcie, uczula młodzież na pokusy konsumpcjonizmu, które docierają do nich z reklam, czy mediów społecznościowych.